Maminka a děťátko nandavají pračku

7 tipů pro správnou péči o trička

Spousta lidí si koupí kvalitně zpracované tričko s potiskem a přesto z něj má za půl roku jen jeho vybledlou ozvěnu. Barva zesvětlí, potisk popraská a ošoupe se. Tričko začne měnit svůj tvar a jeho majitel už s ním může jít leda tak vynést koš.

První, co takového člověka napadne je, že to musí být chyba výrobce. Prát trička přece umí každý ňouma, nebo ne? Možná se budete divit, ale samotná kvalita látky a potisku vám nezaručí stále krásné oblečení. Látka a potisk tvoří jen polovinu této rovnice. Tou druhou je správná péče.

Pojďme se proto podívat na několik tipů a rad, díky kterým si své nové tričko užijete mnohem déle. 

1. Vše začíná ještě před praním

Připravujete-li si prádlo do pračky, snažte se ho rozdělit podle barev. Jak na to? Nejprve si vytvořte kupičku bílého prádla (patří tam i bílá trička s potiskem). Bílé prádlo se pere vždy samostatně, jinak by začalo tmavnout. Další kupička bude patřit tmavému a ta poslední světlému barevnému prádlu. Jedině tak se vyhnete zešednutí barev.

Ne každý si může dovolit třídit prádlo podle použitých látek. Máte-li však prádla opravdu hodně, rozdělte kupičky ještě na syntetickou látku, bavlnu, ručníky a lůžkoviny.

2. Pračka naplněná tak akorát

Prádlo nikdy nevyperete k vaší spokojenosti, jestliže pračku přeplníte. Většina praček má kapacitu 5 nebo 10 kg. To ovšem neznamená, že si navážíte 5 kg prádla a nacpete ho násilím do bubnu.

Ideálně si vyhledejte návod a v tabulce pracích programů najděte maximální počet kg pro zvolený program. U bavlněného prádla tam bývá nejčastěji napsáno „odhadem“. V tom případě pračku naplňte tak, aby uvnitř zbylo trochu místa navíc. Prádlo se v ní bude moci převalovat a lépe se vypere.

3. Jak vybrat prací prostředek a aviváž?

Pro bílé prádlo volte prací prostředek k tomuto účelu přímo určený, nejlépe prací prášek. Naopak pro barevné prádlo je vhodnější prací gel (opět určení pro barevné látky), protože pomáhá uchovat vzhled barev. Pokud koketujete s představou podomácku vyrobeného pracího prášku či gelu, případně různých bio pracích prostředků, připravte se na ústup barvy.

Tyto prostředky sice nezatěžují životní prostředí, ale na druhou stranu vám nepomohou zachovat oblečení dlouho pěkné. Aviváž dávat samozřejmě nemusíte. Přesto bychom vám ji doporučili, protože je s její pomocí prádlo měkčí a snáze se žehlí.

4. Praní a sušení triček

Bavlněná trička s potiskem pereme vždy naruby (chrání se před ošoupáním) a bez výjimky na 30°C. Jestliže není vaše prádlo výrazně zašpiněné, volte raději kratší prací program. Mějte na paměti, že časté a dlouhé praní nevyhnutelně opotřebovává látku i potisk.

Při sušení na sušáku či na prádelní šňůře si dávejte pozor na rovnoměrné pověšení trička. Připevněte ho raději více kolíčky, než aby se na rozích nebo uprostřed vytahalo a zdeformovalo. Trička sušte v dobře větrané místnosti a nenechávejte je na věšáku zbytečně dlouho.

5. Pozor na žehličku

Tričko je vždy lepší přežehlit, protože mu pomůžete získat jeho původní tvar a bude na vás lépe vypadat. U triček z bavlny není nutné nastavovat žehličku na nejvyšší stupeň. Tričko nechte obrácené naruby – nikdy nepřejíždíme žehličkou přímo přes potisk!

Po vyžehlení nechte tričko chvíli vychladnout. Udrží si tak déle vyžehlený vzhled. Jestliže se vám při žehlení objevují na tričku malé, tvrdé nečistoty, jedná se pravděpodobně o usazený vodní kámen. Příště do žehličky nalijte destilovanou vodu a budete mít po problému.

7. Ve skříni jako v bavlnce

Trička skládejte tak, aby zůstal potisk pokud možno celý, tedy bez ohybu. Vyhnete se jeho předčasnému praskání. Složená trička ukládejte do uklizené skříně. Nepořádek a nevětrané prostory přitahují moly. A takový mol by si  na vašem novém tričku moc rád smlsnul. Proto by se měla skříň jednou za rok celá vyklidit, vytřít a vyvětrat.

Výbornou prevencí proti molům jsou také bylinky. Do látkového sáčku si stačí dát trochu sušeného rozmarýnu nebo levandule a máte vystaráno. Oblečení vám bude navíc vždy krásně vonět.

Řiďte se těmito jednoduchými radami a uvidíte, že vám i tričko s potiskem může dělat radost několik let.