Text nano TECHNOLOGY na bílém pozadí

5 dobrých důvodů, proč používat nano roušky

  1. Chráníme sebe i ostatní
  2. Nano rouška neztrácí účinnost po zvlhnutí
  3. Můžeme ji používat opakovaně
  4. Nanorouška je vhodná pro alergiky
  5. Ochrana životního prostředí a ekonomika

Žijeme v době moderní chemie a fyziky a vývoj tzv. nano roušek patří k velmi důležitým počinům nejen Technické univerzity v Liberci. Covid-19 nás přiměl na naše obličeje přikládat ochranné roušky a jak se zdá, tak ty „nano“ jsou nejlepší. Pojďme se tak společně podívat na 5 dobrých důvodů, proč používat nano roušky a věřte, že budete překvapeni. 

1. Chráníme sebe i ostatní

Úvod k nošení roušek jako ochrany proti viru se nesl ve znamení hesla: „Moje rouška chrání ostatní, jejich roušky budou chránit mě.“ Toto vyjádření znamenalo, že je důležité nosit roušky, abychom chránili ostatní, ale roušky nechrání nás. To ovšem změnil vývoj nano roušek. Ty mají schopnost chránit obousměrně, tedy jak ostatní před virem, který bychom měli v sobě, tak i nás před virem, který nosí ostatní v sobě.

Účinnost je zvýšena právě použitím tzv. nanovláken, díky kterým tento typ roušek dosahuje až k hranici 99,9% záchytu bakterií a virů. A to obousměrně, tedy jak směrem k nám, tak i od nás k ostatním. 

Video – Jak fungují nano roušky

2. Nano rouška neztrácí účinnost po zvlhnutí

Druhou výhodou nano roušek je to, že neztrácejí svou účinnost zvlhnutím. Toto je velmi důležité, protože každý z nás si asi uvědomuje, že pokud dýcháme do roušky, tak se teplý vzduch sráží a rouška vlhne. U nano roušek toto nevadí, protože účinnost zůstává stále stejně vysoká. 

3. Můžeme ji používat opakovaně

Překvapivá je i možnost nano roušku používat vícekrát – klidně i dvakrát až třikrát po sobě. Pro tyto případy je nutné dodržovat správné postupy při desinfekci roušky, popř. při jejím praní. Někteří výrobci dokonce mluví o tom, že jejich nano roušky lze používat při správném zacházení stále dokola. 

4. Nanorouška je vhodná pro alergiky

Čtvrtým důvodem, proč dávat přednost nano rouškám před běžnými rouškami je to, že nepropouštějí alergeny. I díky tomu je možné mluvit o tom, že jsou vhodné pro všechny, kteří trpí alergiemi. „Nano“ pak nejen chrání nejen před viry a bakteriemi, ale nepropouští alergeny, které způsobují některým z nás problémy.

5. Ochrana životního prostředí a ekonomika

Nano roušky jsou úžasné i z pohledu životní prostředí a ekonomiky. Jejich výhodou je účinnost po celou dobu pracovního procesu. Jednoduše na rozdíl od zdravotnických jednorázových roušek, které by se měly měnit jednou za dvě hodin naše „nano“ vydrží celou osmihodinovou pracovní dobu. Tím pádem tyto roušky dokáží nahradit i více než čtyři zdravotnické roušky za směnu. I proto lze říci, že nano roušky splňují ekonomické i environmentální potřeby zaměstnanců a zaměstnavatelů. 

Nano roušky jsou úžasným vynálezem, který dokonale nahrazuje běžnou roušku nejen díky vyšší účinnosti. Zásadní je právě zmíněná trvanlivost, ekonomika a menší zatížení životního prostředí. Zakoupením nano roušek tak nejenže neuděláte chybu, ale především ochráníte životní prostředí a budoucí generace. Doporučujeme však vybírat výrobky osvědčených a certifikovaných výrobců, které splňují základní normy, které nám zajistí nejen ochranu, ale i zdravotní nezávadnost. Takže neváhejte a pořiďte si nano roušku. Vyplatí se to.